top of page

Demokratijos paieškos

Politikos tyrimų ir analizės institutas, kartu su partneriais, 15-oje Lietuvos savivaldybių įgyvendina projektą "Demokratijos paieškos". Šiuo projektu siekiama padidinti jaunimo dalyvavimą viešojo valdymo procesuose.

 

Projekto metu bus suorganizuoti 15-a dviejų dienų trukmės mokymų, kuriuose sudalyvaus >300 jaunų žmonių (14-29m.). Mokymų metu jauni žmonės analizuos savivaldybių institucijų žemėlapius, dalyvaus savivaldybės tarybos, jaunimo reikalų tarybos, komitetų posėdžių simuliacijose, mokysis argumentuotai išreikšti savo nuomonę ir pozicijas. Antrojoje mokymų dalyje jauni žmonės kurs orientacinį žaidimą "Demokratijos paieškos". Žaidimo užduotys bus talpinamos tokiose savivaldybės institucijose, kaip Kultūros, Švietimo, Sporto skyriai, Visuomenės sveikatos biurai, Jaunimo reikalų tarybos, Mero kabinetas ir pan. Nacionalinių ir Europos jaunimo interesus atstovaujančių inctitucijų užduotys bus skelbiamos internetinėje erdvėje.

 

Planuojame, kad į žaidimo veiklas kiekvienoje iš 15 savivaldybių bus įtraukta po mažiausiai 7 vietos savivaldos institucijas ir mažiausiai 3 nacionalines ir Europos Sąjungos institucijas, atsakingas už temas, susijusias su jaunimo intreresais.

Kurdami žaidimą mokymų dalyviai susitiks su institucijų darbuotojais ir sprendimų priėmėjais. Struktūrinio dialogo metu jauni žmonės ir savivaldybės atstovai suformuluos orientacinio žaidimo užduotis.

 

Vėliau bus duodamas žaidimo startas. Kiekvienoje iš 15 savivaldybių orientaciniame žaidime dalyvaus po mažiausiai 15 komandų (7 asm.). Mažiausiai 1575 jauni žmonės fiziškai aplankys po 7 savivaldos institucijas ir virtualiai- po 3 nacionalines ir Europos Sąjungos institucijas. Žaidimo metu jauni žmonės darys nuotraukas, trumpus video su sprendimų priėmėjais. Analizuos dokumentus bei įstaigų darbo specifiką.

 

Po žaidimo Jaunimo reikalų tarybos posėdis, kurio metu aptariami žaidimo rezultatai, teikiami pasiūlymai JRT nariams.

Jaunimo pasiūlymai Šilalėje

1.     Naktinių renginių mokyklose organizavimas. Naktį susitinka viena arba keletas mokyklų, pakviečiamas lektorius ar organizaciją, kuri veda profesinio orientavimo, minkštųjų kompetencijų ugdymo užsiėmimus. Tokiu būdu skatinamas bendradarbiavimas tarp skirtingų mokyklų ir sudaromo sąlygoms bendraminčiams jungtis aplink vienijančias idėjas ir taip galbūt tapti neformaliomis jaunimo grupėmis. Siūloma, tai padaryti nuolat vykstančia tradicija vis kitoje mokykloje. 
2.    Profesionalių elektroninio sporto žaidėjų ervė ir ten organizuojami turnyrai. E-sporto elitiniai žaidėjai jau ima uždirbti daugiau už tikrus futbolininkus. Yra planų kompiuterinį sportą įtraukti ir į olimpiadą. Jauni žmonės išsakė ambiciją paversti Šilalės miestą pirmąja Lietuvos savivaldybe, kuri skatintų E-sporto plėtrą. 
3.    Mokymuose taip pat gimė inovatyvus startuolis „Lerele“. Jis remiasi dalinimosi ekomomika ir yra skirtas dalintis nebereikalingais daiktais. Šio startuolio unikalumas tas, kad dalinatės ne tik daiktais, bet ir tų daiktų istorijomis. Startuolį norima išbandyti Šilalės savivaldybėje ir surinkus pakankamai duomenų, gavus atgalinį ryšį įvertinti jo potencialą nacionaliniu ar tarptautiniu mąstu. 
4.  Skirtingas savivaldybės institucijas jungianti vasaros stovykla. Pajūriškiai užsimojo sukurti  5 dienų atvirą jaunimo stovyklą, kurios skirtingas dienas prižiūrės skirtingos įstaigos. Prie projekto bus kviečiamos prisidėti (sporto, meno mokyklos ir kt. išoriniai partneriai). 5 dienų stovykla bus skirta ne tik puikiai praleisti laiką muzikos, sporto, etno ir kt  stovyklos dienų metu, bet ir burtis į iniciatyvines grupes ir dėti pagrindą ateities stovykloms ir veikloms. 
5.   Viena iš projekto dalyvių teigia, kad Šilalė turi plėstis už Lietuvos ribų. Taip gimė tarptautinių galimybių jaunimui infocentro idėja. Idėjos autorė norėtų vesti mokymus, organizuoti susitikimus su tarptautinių projektų dalyviais ir dalintis informaciją apie Erasmus+ ir kitų progrmų gaimybes. 
6.    Kita idėja „Važiuojam publika!“, kuria sprendžiama jaunų žmonių baimės įsipareigoti problema. Tai flashmob‘ų (liet. Sąspiečių) renginių serija. Organizatoriai planuoja rengti vandens šautuvų karus, pagalvių mūšius viešose erdvėse. Taip pat suorganizuoti „Gyvosios bibliotekos“ atvykimą. 

Jaunimo pasiūlymai Ukmergėje

1.    Atviras jaunimo centras (erdvė).  Jaunimo erdvė esanti miesto centre, kuri būtų lengvai pasiekiama visiems. Dabar esantis jaunimo centras veikia puikiai, tačiau yra geografiškai nepatogus centre rba priešingoje miesto pusėje gyvenantiems jauniems žmonėms, kuriems, kad pasiektų jaunimo centrą tenka nukeliauti 2-5 ar net daugiau kilometrų. 
2.    Galimybė naudotis nemokamu internetu ( wifi ) labiausiai lankomiausiose jaunimo vietose 
Siūlomos vietos: alėja, parkas prie kultūros centro ir dviračių takas. Įrengus čia Wifi stoteles, tai taptų jaunų žmonių susibūrimų vietomis ir potencialiomis renginių erdvėmis. 
3.    Viešosios bluetooth kolonėlės „Ibkve“. Tai kolonėlės, kuriomis galima naudotis viešosiose vietose. Atsižvelgiant į leistinus triukšmo mieste lygius, jauni žmonės siekia, kad atvirose miesto vietose, būtų įmontuotos kolonėlės, kur prisijungus mobiliais telefonais būtų galima klausytis mėgiamos muzikos ir taip  miestą padaryti patrauklesniu vietos gyventojams ir svečiams. 
4.    „Žingsnis į ateitį“.  Idėjos autoriai mano, kad kiekvienas mokinys turi galimybę susipažinti su jį dominančia studijų programa.Jie mano, kad dabar vykdomos mokyklų ir aukštųjų mokyklų bendradarbiavimo programos yra nepakankamos ir ši iniciatyvinė grupė nori pati organziuoti susitikimus su įvairias studijų programas siūlančiomis įstaigomis. 
5.    „Piliaka“. Piliakalnio viršukalnėje, mieste, įrengti ukmergiškiams ir turistams pritaikytą poilsio ir pramogų zoną, kurioje patys jauni žmonės organziuotų renginius. Tam reikalinga galimybė naudotis elektros energija ir tam tikros minimalios priemonės renginiams organziuoti (galiybė pasiskolinti video projektorių, garso įrangą ir pan. Taip pat inciiatyvinė grupė siūlo viršukalnėje įrengti supynes ir galbūt papuošti kalno viršūnę menininkų darbais. 

Jaunimo pasiūlymai Rokiškyje

1. Naktiniai renginiai (naktys mokyklose) Bendradarbiavimas tarp mokyklu pasitelkiant neformalius metodus. Naktimis organizuojamos edukacinės veiklos ir sudaromos sąlygos mažiau aktyviems jauniems žmonėms bendrauti ir mokytis neįprastoje aplinkoje.  Skatinama burtis į neformalias jaunimo grupes, o vėliau galbūti ir į organizacijas. 
2.    Verslumo mokymai (renginiai) su vietiniais ir kviestiniais verslininkais ir lektoriais. Organizuojame susitikimus, gerosios patirties dalinimosi renginius su sėkmingais mūsų ir kitų miestų verlsininkais. 
3.    „50 supynių Rokiškio mieste“.  Pakabinti 30 supynių bendradarbiaujant su vietos verslais ir organizacijomis (mokyklos, jaunimo organizacijos ir kt.).Kiekviena įsitraukusi įstaiga, apivavidalina supynę citata ar kitu gražiu palinkėjimu. Gyvinamos viešosios miesto erdvės. 
4.    Išplėsti jaunimo erdvę L. Šepkos parke. Pakyla renginiams, stogelis, baldai iš palečių.
5.    Menų festivalis 2019 metais, kultūros sostinės finalas.  Meno instaliacijomis užpildytos neįprastos miesto erdvės. Kontaktuojame su menininkais ir kūrėjais, kurie atvyksta į Rokiškį. Mes parengiame šio renginio struktūrą ir užpildome kai kurias jos veiklas. 
6.    Savanorystės vietų žemėlapis.  Vietų, kuriose galima savanoriauti sąrašo sukūrimas ir išviešinimas. Sukuriamas facebook puslapis, nuolat atnuajinama informacija. Viešinimas soc. tinkluose, per RJOS „Apvalus stalas“.

Jaunimo pasiūlymai Jurbarke

1. Pabėgimo kambarys (siaubo).  Pabėgimo kambarys-vieta iš kurios reiks ištrūkti vykdant įvairias užduotis bei sprendžiant galvosūkius. Pasiruoškit šiurpiam helouvino vakarui!

2. LAN Party.  LAN party - bendraminčių susibūrimas kuriame smagiai praleistume laiką ir pasivaržytume tarpusavyje žaisdami kompiuterinius žaidimus.Ugdytume žaidėjų kultūrą. Ruoštumėmės pasaulinio lygio turnyrams ir varžyboms. Bendrautume vieni su kitais ne tik virtualiai užsidarę kambariuose, bet ir gyvai.

3. Karjeros projektavimas. Karjeros projektavimas - mokykloje būtų rengiamos profesijos dienos, kur pakviesti žmonės dalintųsi savo patirtimi .Būtų vykdoma pamokų metu. Būtų pristatomos nestandartinės specialybės ir retos profesijos.

4. Pokalbiai su įdomiais ir/arba žymiai žmonėmis (pasikalbėjimų erdvė). Katleris, Tapinas, Mantas Bendžius, Deivydas Bendžius organizuojama ir vedama pačių jaunų žmonių.

5. Apvaliojo stalo atkėlimas. Atgaivinti jaunimo organizacijas jungiančią sąjungą Jurbarko Apvalusis stalas. Apskritas stalas-organizacija sudaryta iš veiklaus jaunimo bei ju vadovo/vadovu organizuojanti ivairius renginius ir veiklas Jurbarko krasto jaunimui. Trapininkasvimas tarp jaunų žmonių ir politikų ir administracijos.

6. Šokiai!

bottom of page